Jakou roli má náhoda

    Existuje-li náhoda a život skutečně vznikl náhodou, jak tvrdí některé teorie, pak musí mít náhoda takový tvůrčí potenciál, kterým v současnosti nedisponuje žádná živá bytost na naší planetě. Potom by nebylo divu, že tento tvůrčí potenciál náhody je schopen, např. náhodným výsledkem vrhu mincí, předpovědět budoucnost, které je konec konců on sám příčinnou. Předvádí-li náhoda stvořením vesmíru a života se všemi jejich zákony, že dokáže nalézt mnohem originálnější a efektivnější metody řešení problémů než my, pak je jen nanejvýš rozumné svěřit řešení situace, se kterou si nevíme rady, právě jí.
    Avšak neexistuje-li náhoda, a vše jsoucí je jen řetězcem příčin, pak ani výsledek hodu mincemi není náhodný, ale jako náhodný se nám jen jeví zřejmě pro naši neschopnost ho vědomě kontrolovat. V tom případě je výsledek hodu mincemi výsledkem řetězce příčin, jehož počátek se skrývá v mysli, kde vznikla myšlenka jimi hodit.
Někdo může namítnout, že i této myšlence předcházelo něco, čeho je tato myšlenka důsledkem. Zdálo by se, že takto by bylo možno sledovat řetězec příčin donekonečna, ale pro naše účely stačí vědět, že onen nekonečný řetězec příčin se nachází rovněž v mysli (a ne jinde), a že to byla právě mysl.Zpět        Obsah        Další